ONE-FORTY 2018

ENDURO A TRAILOVÁ ZÁBAVA

Dnešní trailová kola se stávají stále více všestrannějšími, schopnějšími a zábavnějšími na ježdění. Kolo co bývalo perfektním společníkem na celý den strávený v sedle dnes dokáže soutěžit na nejvyšší úrovni na nejnáročnějších tratích. ONE-TWENTY je historicky jedním z nejschopnějších kol se středním zdvihem v nabídce značky MERIDA. Na druhé straně nabídky je enduro stroj ONE-SIXTY, představený v sezóně 2017, který nejen že vyhrál několik testů a novinářských ocenění, ale zároveň změnil vnímání značky MERIDA mezi jezdci kategorií trail a enduro.

Po úspěšném uvedení ONE-TWENTY (které představilo systém odpružení Float Link) do portfolia MERIDA, následované enduro strojem ONE-SIXTY bylo jen otázkou času, kdy se vyplní mezera mezi těmito dvěmi skvělými jízdními koly. Přivítejte proto nové ONE-FORTY - nejnovější přírůstek do naší nabídky celoodpružených kol se systémem Float Link a perfektní kolo na celodenní jízdy pro ty, kteří rádi vyhledávají výzvy na trailech. Zcela nové, lehké, hliníkové kolo kombinuje nejnovější myšlenky konstrukce, jejíž zdvih se pocitově jeví mnohem větší, než tomu naznačuje jeho hodnota 140 mm. Naše nová trailová zbraň je v terénu zdatnější než ONE-TWENTY a obratnější než ONE-SIXTY.

Důležitým aspektem pro nás bylo, aby byl mezi modely ONE-FORTY a ONE-SIXTY citelný rozdíl. Záměrem bylo vytvořit hravější kolo než v případě jeho většího bratra. Z tohoto důvodu jsme zkrátili rozvor a zvětšily strmost hlavové trubky. Stále se nám však podařilo zachovat atributy moderní trailové geometrie. Jezdec sedí více "uvnitř" kola a všechny velikosti rámů mají stejně nastavený kokpit s krátkým představcem.

Pro zabránění kontaktů klik nebo středového složení s překážkami během jízdy přes kamenité úseky nebo náročné traily jsme záměrně umístili středové složení trochu výš - protože velmi nízko umístěné těžiště nestojí za to, abyste přepadli přes řídítka v situacích, kdy kvůli němu uvíznete mezi kameny nebo kořeny. Středové složení je ale i tak stále dostatečně nízko, aby se jezdec cítil perfektně umístěný v "středu" kola a aby mohl jezdit v zatáčkách tak sebevědomě, jak byste očekávali.

SMART ENTRY

Lanka, bowdeny a brzdové hadičky jsou uchyceny v napnutém stavu, aby se předešlo jejich klepání během jízdy v náročném terénu. Všechny vstupy se dají vyměnit tak, aby bylo možné vést Di2, hydraulické hadičky, brzdové hadičky, řadící lanka apod..

ODPRUŽENÍ FLOAT LINK

Spodní úchyt tlumiče se pohybuje spolu se zadní stavbou, díky čemuž plynule tlumí nerovnosti a přitom zachovává efektivitu při šlapání. Naši konstruktéři umí přesně nastavit poměr přepákování a chod systému, díky čemuž je systém "Float Link" velmi citlivý, dodává výbornou podporu uprostřed zdvihu, přičemž zdvih se pocitově jeví více než 140 mm, jak to naznačuje název modelu.

MODERNÍ TRAILOVÁ GEOMETRIE

Geometrie zcela nového ONE-FORTY je z velké části ovlivněna jeho větším bratrem ONE-SIXTY, kde napodobuje jeho super krátkou zadní stavbu (spodní vzpěry 435 mm) pro lepší obratnost a hravost na trailech. Dlouhý rám a nízké těžiště v kombinaci s krátkým představcem a širokými řídítky dodávají kolu zábavou nabité a sebevědomí inspirující ovládání.

PROSTOR PRO PNEUMATIKY

Nové ONE-FORTY má v rámu prostor pro pneumatiky až do šířky 2,6 ", díky čemu je v rámu dost místa pro zvolení těch správných plášťů na vybranou trasu. Extra široké pneumatiky poskytují lepší přilnavost a trakci na drsnějších a náročnějších podkladech, což značně zlepšuje ovladatelnost a zážitek z jízdy.

METRIC SHOCK / TRUNNION MOUNT

Nové tlumiče se standardem Metric Shock dávají našim konstruktérům větší flexibilitu při návrhu rámu, za to vděčí jejich menším rozměrům a současně většímu zdvihu. V kombinaci s průmyslovými ložisky v horním úchytu tlumiče zvyšuje Trunnion Mount citlivost pružení a jeho výkon se tak dá perfektně nastavit.

NAVRŽENO PRO PŘEVODY 1 X

Moderní trailové kola jsou zejména o jednoduchosti, odolnosti a efektivnosti. Proto převody 1x nabízejí obrovský rozsah převodů při zachování jednoduchosti systému. Rámy specificky navržené pro systém 1x nám umožňují zachovat krátkou zadní stavbu a tím zlepšit obratnost a hravost kola. Perfektní pro dnešní náročné traily.